آشنایی با روش تهیه‌ی گلاب

مواد اولیه:

گلبرگ گل محمدی تازه : ۶ فنجان
آب : به مقدار لازم
یخ : به مقدار لازم
کاسه
ظرفی مناسب برای نگهداری گلاب

 

روش تهیه:

برای تهیه گلاب گلبرگ های گل محمدی را جدا کنید و درون قابلمه ای مناسب بریزید.
برای پخش شدن حرارت در همه قسمت های قابلمه بهتر است کاسه ای کوچک را در مرکز آن قرار دهید.
در مرحله بعدی طرز تهیه گلاب درون قابلمه آب بریزید توجه داشته باشید که میزان آب باید به گونه ای باشد که روی سطح گلبرگ ها را بپوشاند سپس درب قابلمه را به صورت برعکس روی آن قرار دهید و شعله گاز را روشن کنید تا آب به دمای جوش برسد و بعد از به جوش آمدن آب حرارت گاز را کم کنید و چند تکه یخ روی در قابلمه قرار دهید تا بخاری که ایجاد می شود به صورت سریعتر به مایع تبدیل شود و درون کاسه بریزید.
اگر در طول فرآیند گلاب گیری یخ ها ذوب شدند روی آن ها دوباره چند تکه یخ بیندازید و این روش را تا آماده شدن گلاب انجام دهید و بعد از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه مشاهده خواهید کرد که رنگ گلبرگ ها عوض می شود و سفید خواهند شد در این زمان باید حرارت گاز را خاموش کنید و کاسه را از درون قابلمه خارج کنید و اجازه دهید تا گلاب خنک شود سپس آن را درون ظرف مورد نظر خود بریزید و به یخچال منتقل کنید.

3 پاسخ
 1. صادرات ارگانیک
  صادرات ارگانیک says:

  کشت ارگانیک، آلوده شدن منابع آبی و نبود مدیریت صحیح سم و کود شیمیایی از عوامل دیگر کاهش صادرات گیاهان دارویی هستند، گفت: در یک دوره زمانی دولت با در اختیار گذاشتن سم و کود شیمیایی موجب آلوده شدن خاک‌های کشاورزی شد؛ به طوری که گیاهان از حالت ارگانیک خارج شدند و این مسائل موجب کاهش جایگاه ایران در صادرات گیاهان دارویی جهان شد.

  پاسخ
 2. تجارت و صادرات گیاهان دارویی
  تجارت و صادرات گیاهان دارویی says:

  یکی از مشکلات تجارت و صادرات گیاهان دارویی خام فروشی است که بسیاری از گیاهان دارویی تولیدی مانند گل محمدی و زعفران به‌صورت خام صادر می‌شود و تکنولوژی فرآوری آن‌ها در داخل کشور محدود هستند. در صورتی که می توان با روش های علمی و فناوری های نو به ارزش افزوده آن افزود و سود حاصله را تا چندین برابر افزایش داد. با تشکر از مدیریت سایت تاوی

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *